Poliklinika za laboratorijsku medicinu Astra Lab Bihać je specijalistička ustanova sa osnovnom djelatnošću hematološko – biohemijskog laboratorija. Nastaje iz ambicije i volje da se pacijentima pruži kvalitetna i pouzdana laboratorijska usluga kako u smislu kvaliteta nalaza, tako i u smislu komunikacije i saradnje sa ljekarima i sa korisnicima naših usluga.
Poliklinika obavlja svoju djelatnost na prostoru od 100 m2, opremljenih na način da su zadovoljeni standardi struke i važeće zakonske norme koje se tiču osnivanja i obavljanja medicinske djelatnosti, uključujući prostranu čekaonu, prostoriju za uzimanje uzoraka koja poštuje pravo pacijenta na privatnost i diskreciju, te analitički prostor opremljen savremenom tehnologijom svjetski poznatih proizvođača laboratorijske opreme.
U okviru poliklinike organizirane su:
Sve jedinice laboratorija i svi analizatori povezani su u jedinstveni laboratorijski informacioni sistem sačinjen specijalno prema potrebama Poliklinike Astra Lab. Svaki pacijent sa svojim dolaskom u laboratorij dobija jedinstveni broj i bar kod koji prati sve njegove uzorke od uzimanja istih do verifikacije nalaza. Svi nalazi se pohranjuju tako da se uvijek može pristupiti svim nalazima koje je pacijent uradio u našoj laboratoriji, što omogućava tzv. longitudinalno praćenje pacijenta i njegovih nalaza kroz vrijeme. Određenim analizama ova mogućnost daje bolji dijagnostički i prognostički značaj nego samo poređenje sa referentnim vrijednostima. Osim toga, postojanje jednog ovakvog sistema svodi na minimum sve greške koje bi nastajale prekucavanjem podataka i prepisivanjem rezultata na tipski nalaz.
Naručivanje i čekanje za izvođenje mnogih analiza nije potrebno, međutim preporučujemo da nas kontaktirate ili posjetite prije nego što dođete na samo davanje uzorka kako bi vam dali upute i skrenuli pažnju na pripremu za analize koje trebate uraditi, što je vrlo važan faktor da vaš nalaz bude relevantan i tačan. Detaljnije o općoj pripremi i pripremi za pojedinačne analize možete pročitati u odjeljku priprema za analize. Za sve što bi vas moglo zanimati, pripremili smo listu čestih pitanja.
Ukoliko želite uraditi pregled krvi, a ne znate šta trebate tražiti od analiza vezano za vase stanje ili problem, slobodno nam se obratite. Za tu namjenu, poučeni iskustvom i u konsultacijama sa ljekarima mnogih specijalnosti pripremili smo kombinovane usluge - paneli usluga sa analizama koje se uobičajeno traže za određena stanja ili bolesti. Možete ih uraditi na lični zahtjev kako bi se pripremili za pregled, ili uz prethodnu konsultaciju sa nadležnim ljekarom, što svakako preporučujemo.
Za većinu naših analiza nalazi budu gotovi isti ili naredni dan.
Nalaze možete podići lično, kao i putem maila, Vibera ili Whats up – a. Uprkos svim prednostima i uštedi vremena koje svakako nude moderne komunikacijske tehnologije, u najboljoj namjeri toplo preporučujemo da lično dođete po nalaze, pogotovo ako iste radite na lični zahtjev, kako bi dobili sva potrebna objašnjenja od stručne osobe, preporuku za javljanje ljekaru ili u najboljem slučaju potvrdu da je sve u najboljem redu.
Nalaz nije samo broj, Vaš nalaz je Vaše zdravlje.
07 - 15 h radim danima
08 - 13 h subotom
nedjelja i praznici neradni
Ivana Franje Jukića b.b.
77000 Bihać, BiH
Poliklinika Astra Lab opremljena je modernom, kvalitetnom i pouzdanom opremom renomiranih svjetskih proizvođača medicinsko laboratorijske opreme, uredno registrovanih od strane Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, sa atestima ovlaštenih servisa.
Sam proces laboratorijskih
ispitivanja sastoji se iz tri faze: predanalitičke, analitičke i postanalitičke
faze.
Preanalitička faza je faza u kojoj svoj doprinos kvalitetu analiza pored laboratorijskog osoblja daju ljekar i sam pacijent. Ljekar – na način da ispravno i nedvosmisleno da uputu za izvršavanje određenih laboratorijskih analiza sa tačnim podacima o pacijentu; pacijent utiče na taj način što se adekvatno pripremi za određenu analizu i tako što laboratorijskom osoblju blagovremeno da sve potrebne informacije koje mogu biti od značaja za njegove nalaze. Stručnost laboratorijskog osoblja u ovoj fazi ogleda se u identifikaciji pacijenta, provjeri da li je pacijent pripremljen za odgovarajuću analizu, korištenju odgovarajućeg materijala i pribora za uzimanje uzorka, te potvrdi da li je dobijeni uzorak predviđenog kvaliteta za određenu analizu.
Analitički dio obavlja stručno
osoblje unutar laboratorija i vrši kontrolu nad ovim procesom. Kontrola
laboratorijskog rada je važan dio ukupnog procesa kontrole kvaliteta, i vrši se
na dva načina:
1.Svakodnevnom internom kontrolom kvaliteta svih analiza, na način da se svaki dan prije analize uzoraka pacijenata vrši analiza komercijalnih uzoraka u kojima se nalaze tačno poznate koncentracije svih parametara koje su poznate laboratorijskom osoblju. Ukoliko rezultat nije u zadanim vrijednostima, traži se razlog tome, provjeravaju analizatori i reagensi te ponavlja postupak mjerenja do dobijanja traženih vrijednosti. Tačni i očekivani rezultati kontrolnih uzoraka - uslov su da se počne sa analizom uzoraka pacijenata.
2.Vanjska kontrola kvaliteta – procjena treće strane, predstavlja analizu kontrolnog uzorka čiji rezultati nisu poznati laboratorijskom osoblju u trenutku izvođenja analize. Ove analize vrše se periodično (mjesečno ili kvartalno) u saradnji sa institucijama koje su ovlaštene za vršenje ovakvih kontrola. Ovaj uzorak stiže u laboratorij putem adekvatne i kontrolisane dostave, analizira se a rezultati analiza se šalju na procjenu u referalni centar. Nakon toga se vrši procjena tačnosti naših rezultata te uspoređivanje rezultata analiza sa rezultatima laboratorija širom svijeta koje su uključene u isti program i rade iste analize na istim platformama. O uspješnosti analize blagovremeno stižu rezultati kao i certifikat o dobrom kvalitetu rada i ispunjenosti zahtjeva dobre laboratorijske prakse čiji je imperativ – TAČAN rezultat laboratorijske analize.
Postanalitička faza podrazumijeva
obradu rezultata analize od strane specijaliste medicinske biohemije,
interpretaciju, uspoređivanje sa referentnim vrijednostima kao i sa drugim
nalazima pacijenta, te sa informacijama koje smo u predanalitičkoj fazi dobili
u razgovoru sa pacijentom.
Nakon uspješno obavljene sve tri
faze, rezultat laboratorijske analize postaje nalaz.